Zabiegi HIFU

Technologia HIFU (High Intensity Focused Ultrasound)

HIFU polega na działaniu wysokoenergetycznej fali ultradźwiękowej, czyli bezpiecznej fali akustycznej. Fale ultradźwiękowe wnikają w skórę i wywołują mikrouszkodzenia, a te z kolei aktywują procesy przebudowy i produkcji kolagenu, działając na skórę obkurczająco. Fala ma ograniczony zasięg i może kumulować się na różnej głębokości tkanki – w medycynie estetycznej używane są trzy głębokości – 1.5, 3.0 i 4.5 mm. Skoncentrowana wiązka ultradźwięków sięgając określonej głębokości powoduje ruch i tarcie komórek generujące ciepło, co w efekcie prowadzi do mikro poparzeń wewnątrz tkanki – mają one średnicę od 0.5 do 1 mm. Powierzchnia skóry pozostaje nietknięta, za to pod spodem zachodzą intensywne procesy odbudowy i regeneracji stymulowane przez uszkodzenia.

Metoda HIFU sprawdza się doskonale i daje spektakularne efekty w przypadku wszystkich problemów dotyczących zwiotczenia i starzenia się skóry. Nazywana jest potocznie liftingiem bez skalpela.

HIFU to komfort dla Pacjentek. Usuwanie zmarszczek na twarzy i ciele jest mało bolesne, a co najważniejsze – bezpieczne i skuteczne oraz pozbawione długiego okresu rekonwalescencji. Pacjentki bezpośrednio po zabiegu mogą wrócić do codziennych czynności. Inne metody liftingu twarzy zazwyczaj sprawiają, że następnego dnia skóra wciąż jest mocno obrzęknięta, zaczerwieniona i podrażniona. Zazwyczaj jeden zabieg wykonany na jednym lub dwóch poziomach głębokości, w zależności od stanu skóry i celów terapii jest wystarczający, aby osiągnąć doskonały efekt.

HIFU – wskazania

Z zabiegu HIFU skorzystać mogą wszyscy, którzy nie są zadowoleni z jędrności swojej skóry oraz w przypadku pojawienia się pierwszych oznak starzenia. Wskazaniami do zabiegu z wykorzystaniem ultradźwięków są także: zmniejszenie prawdopodobieństwa utraty jędrności skóry podczas odchudzania, wiotkość skóry po przebytej ciąży lub po nagłej utracie masy ciała, lifting twarzy i dekoltu, a także wiotka skóra na udach, piersiach czy pośladkach. Warto również wspomnieć, że ultradźwięki pozytywnie wpływają na redukcję rozszerzonych porów oraz wyostrzają kontur twarzy.

HIFU – przeciwwskazania i skutki uboczne

Metoda HIFU jest stosunkowo bezpieczna i nie powoduje poważnych skutków ubocznych mogących w znacznym stopniu wpływać na dyskomfort. Warto jednak pamiętać, że posiada jednak pewne ograniczenia.

Do głównych przeciwwskazań zalicza się:

  • stany zapalne skóry
  • nowotwory
  • opryszczka
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • wszczepiony rozrusznik serca lub inne metalowe implanty
  • mechaniczne uszkodzenia skóry
  • epilepsja
  • choroby układu sercowo – naczyniowego
  • stwardnienie rozsiane

Jeżeli chodzi o skutki uboczne, to przez kilka dni w miejscu wykonania zabiegu może utrzymywać się stosunkowo nieduży obrzęk. W skrajnych przypadkach zaobserwowano pojawienie się blizn zanikowych oraz oparzeń skórnych. Warto jednak pamiętać, że takie przypadki notuje się niezmierne rzadko.

HIFU – EFEKTY

Pierwsze efekty zabiegu wykorzystującego metodę HIFU zauważyć można już po pierwszej wizycie w salonie kosmetycznym. W przypadku, gdy skóra jest mocno pomarszczona i zwiotczała wymagane będą kolejne zabiegi. Ze względu na czas regeneracji tkanek, pełne efekty kuracji widoczne będą po 2-3 miesiącach i z reguły utrzymują się one około 1,5 roku.